Diyabet

Ankara Rotaract Kulübü “Diyabet Hastalığı Bilgilendirme ve Bilinçlendirme” Projesi

 

Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun hazırlamış olduğu diyabet atlasına göre bugün dünyadaki 4,72 milyar yetişkin nüfusun 415 milyonu diyabet hastası. Bu rakamlar bize tüm dünyada 11 yetişkinden 1’inin diyabetli olduğunu gösteriyor. Bir diğer istatistiğe göre de her 2 diyabet hastasından 1’ine teşhis konulmamış; yani diyabet hastası olduğunu bilmiyor.

Türkiye’deki veriler de endişe verici. Türk Diyabet Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Hasan İlkova diyabet oranlarındaki artışa dikkat çekiyor: “TURDEP II çalışmasına göre Türkiye’de diyabetli birey sayısı 10 yıl içinde %90 artmış durumda. Yaş dilimlerine baktığımızda yaş arttıkça diyabet sıklığının da yükseldiğini görüyoruz.” Aynı çalışmada obezite oranındaki artışın ise %44 olduğu saptandı.

Ankara Rotaract Kulübü olarak Diyabet hastalığının önemine dikkat çekmek, insanlarda farkındalık yaratabilmek için “Diyabet Farkındalığı” projemizi hayata geçirmek istedik. Projenin ilk etabında; kurumsal hastane veya medikal firmalarının sponsorluklarıyla temin edilen ölçüm cihazları ve sağlık personelleriyle AVM’lerde haftasonları stand açarak mümkün olduğunca fazla kişiye kan şekeri ölçümü yaparak onlarda farkındalık yaratmak. Projenin ilerleyen dönemlerinde ise doktor olan kulüp üyelerimiz, misafirlerimiz ve arkadaşlarımızla kasabalara kadar gidip meydanlarda stand kurarak imkanı olmayan insanlara da hızlıca kan şekeri ölçümü yaparak onlarda da bu farkındalığı yaratmak istiyoruz.

 

1- Antares AVM  (14 Mart 2015 Tıp Bayramı)

31 Mart 2015 tarihinde projemizin ilk ayağını Liv Hospital sponsorluğunda Antares AVM’de gerçekleştirdik. Gün boyunca 2 sağlık personeli ve 1 doktorumuzla birlikte, her yaş grubundan yaklaşık 486 kişiye ücretsiz kan şekeri ölçümü yaparak projemizin ilk ayağını tamamlamış olduk.

 

antares3 antares1 antares2

antarese ekle

Daha fazla fotoğraf için facebook sayfamızdaki albüme göz atabilirsiniz.

 

2- Taurus AVM  (13 Kasım 2015)

Projemizin 2. ayağında Taurus AVM’deydik. Yine Liv Hospital sponsorluğunda sağlık personeli ve gönüllü doktorlarımızla ücretsiz kan şekeri ölçümü yapıldı.

taurus15 taurus12 taurus1 taursu11 taursu 14

Daha fazla fotoğraf için facebook sayfamızdaki albüme göz atabilirsiniz.

 

3- Taurus AVM (14 Kasım 2015 Dünya Diyabet Günü)

Projemizin 2. ayağı olan Taurus AVM’deki 2. günümüzün anlam ve önemi farklıydı. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde projemizi yine Liv Hospital Sponsorluğunda sağlık personeli ve gönüllü doktorlarımızla her yaş grubundan iki gün sonunda 684 kişiye ücretsiz kan şekeri ölçümü yaptık.

taurs25 taurus23 taurus22 taurus2

Daha fazla fotoğraf için facebook sayfamızdaki albüme göz atabilirsiniz.

 

2015 yılında Antares Avm ve Taurus Avm’de Liv Hospital sponsorluğunda  gerçekleştirdiğimiz 3 projede toplamda 1170 kişiye kan şekeri ölçümü gerçekleştirdik. 2016’da daha fazlasını yapmak dileğiyle..

001